The Scriptation Showcase is pleased to announce its 2020 semi-finalists for the Feature + Short categories! Congratulations to these talented writers and thanks to everyone who submitted this year.

Comedy Feature

  • A Cozy Little Town

    by Edward Hicklin

  • Balifornia by Daniel Forest and Ben Robson
  • C-Sectioned by Andrew MacQuarrie
  • Criminal’s Wake by Mike Melo
  • Dead Viking Rehab by Dana Hammer
  • Educated by Jeremy Bradford
  • Father McNulty’s Discount Exorcisms by Brendan Boogie
  • Ghosted by Matt Gallagher
  • Hal, The Spud King of Japan by John Thibault
  • Half Fathers by Brian Hayes
  • Jumpland by Danny Homan
  • Map of Your Life by Jordan Galland
  • Match Made in Heaven by Maryanne Woods
  • Milbert’s Tortoiseshell by Erik Charbonneau
  • Original Tru by Adam Huss
  • Other Mike by Adrian Prospero
  • Painting with Dog by Eliot Applestein
  • Renaissance Man by Robert Tolz
  • Supernormal by Nadia Matar
  • The Breakup List by Grant Lyon
  • The Prince of Sheep by Jamy Johansen
  • Unicorns by Morgan Schaffer

Drama Feature

  • 1999

    by Chad Lama

  • A Life’s Unraveling by Michael Aparicio
  • All Things Truly Wicked by Emily Nye
  • An American Death by Nathan Newman
  • Beheaded by Helen Williams
  • Carry Me Back by Claire Fortier
  • Comfortably Numb by Wyatt Mitchell
  • Crash Site by John Thibault
  • Cuddabuh by Leah Bognanni
  • Deadhorse by Cory Carroll
  • Dinner Theater by Emil Terziev
  • F.U.C.K. by Noe Vitoux
  • Fun and Dames by Samuel Strantz
  • Happy Medium by Aaron Lieben
  • Hurricane Tara by Kyle Curry
  • In Country by Scott Peterman
  • Out by Cory Carroll
  • Paint for Your Life by Sherry Lamoreaux
  • Pendulum by Edie Casille
  • Penned by James Allerdyce
  • Playground by Micaela Silberstein
  • Plums Taste Different Here by Sarah Reader Harris
  • Popular by Marley Schneier
  • Presidummy by William Putnam
  • Queen of Newburgh by Lisa Cole
  • Quiet Eyes by Janet Chollet
  • rad, bro: A Gender Story by Zachary Bell
  • Review by Jonathan Zarantonello
  • Rhubarb by Jordan Gustafson
  • Running by Sean Chandler
  • Seven West by Michael Shove
  • Sheesha and the Storm by Jean Barker
  • Spilled Milk by Kelly Randis
  • Steal D.B. Cooper’s Money by Mark Price
  • Stories I Told My Father by William Ebert
  • Tabitha Drowning by Anu Sukhdial
  • The Amen Sisterhood by John Doble
  • The Applicants by Justin Ballheim
  • The Itch by Jeremy Bradford
  • The Lotus by Alister Brooks
  • The Moving Sea by Satch Watanabe
  • The Serene Perception by Regina Sadono
  • Those We Leave Behind by Will Stewart
  • Thrums by Brett Stanning and Evlampia Papadopoulos
  • Veiled Promises by Jeff Baker
  • Visceral Fatherland by LeLe Park

Short Script

  • A Dirty Break

    by William Putnam

  • A Vegan Love Story by Desmond Ngai
  • ACHE by LeLe Park
  • Arverne by the Sea by Daisy Rosato
  • Back On The Horse by Jacqueline Williamson
  • BYOB by Andrew Powers
  • Come Along, Harry Higgins by Kevin Machate
  • Como La Flor (Like a Flower) by Alba Manuela Daza
  • Dangerous by Jacob Dalton
  • Death Doesn’t Like Me by Stephen Daniels
  • Do Not Donate by Dorian Frankel
  • I Wouldn’t Touch That by Meik V. Fischer
  • In Reflections by Marina Resh
  • Kids of No Nation by Homero Bueno
  • Know Justice by Shawn Kathryn Kane
  • Last Thursday by Kevin Machate
  • Lost to the Beyond by James Boyle
  • Mijo by John McCarney
  • Mismatch by Bernhard Riedhammer
  • My New Purse by Montgomery Burt
  • One Last For My Heart by Hakim Benshila
  • Pieces of Us by Sam Cavalcanti
  • Single Stall by Masen Colucci
  • Stay by Shawn Kathryn Kane
  • STEM Girls by Phoebe Mattana
  • Superbug by Gio Forlenza
  • The Powers That Be by Gina Yull
  • The Sleepover by Kurtis Ratliff

Stay tuned for the upcoming announcements of the winners by subscribing to our newsletter and following our Instagram, Twitter, and Facebook pages.