Scriptation Showcase Script Competition Announces 2022 Teleplay Semi-Finalists

The Scriptation Showcase is pleased to announce its 2022 semi-finalists for the Teleplay category! Congratulations to these talented writers and thanks to everyone who submitted this year.

Comedy Teleplay

  • Adolescent

    by Samuel Holladay

  • Beyond Knotty Grove by Sean Hixson
  • Cult Town by Katie Crone
  • Doomsday Hotel and Casino by Michael Lucid
  • EXPOSURE by Michelle Aldridge
  • Greek Life by Danielle Roosa and Brian Cunningham
  • HUMAN RESOURCES by R.L. Hooker
  • It’s Not The End Of The World by Jamie Arnowich, Ian Green, and Jack Green
  • Jake Sandberg by Michael Tannenbaum and Andrew Nadeau
  • Legend Of The Panhandle by Micah Goldman
  • MAFIA BEACH CLUB by Amanda M. Miller
  • Midnight Cinema by Jon Davis
  • Otherworld, NJ by Matthew McLachlan
  • Pure by Erika Hakmiller
  • Realm FM by Tyrolin Puxty
  • ROUGH CUT by Matthew Margo
  • Runnin’ with Ray by Tahirih Moeller
  • Siblings by Kyle Martirez-McIntosh
  • Six Exes by Jake Delaney
  • Soiled by Sam Robotham
  • Stuck In by Eli Elbogen and Eric Mallory Morgan
  • TATE R. by A. P. Hello
  • The Ballad of Billy Barnes by Joe Lia
  • The Bris Whisperer by Dylan Schifrin
  • The Chosen Family by Alex Seligsohn
  • The Envy of Ledd by Gary Irons
  • The Magic Season by Nicholas Sennott
  • The Rapper by Jot Singh
  • Time Share by Jonny Gentry
  • Wisenheimer by James Beaman

Drama Teleplay


  • A.K.A

    .

     

    by Richard Hohenrath

  • Activated by Juliet Warren
  • Anathema: Pilotus by Bob Singleton
  • Angel of Skid Row by Aaron Michael Bailey
  • Angels High by Claire Rimmer and Ed Wild
  • Argos by Ellen Shanley
  • BAD FAITH by SCOTT PERLOFF
  • Barefoot in Harlem by Kim Louise
  • Black Society by Mirron Willis
  • BLEEDTHROUGH by Tammy Klembith
  • BLOTTER by HF Crum
  • Buffalo Nation by Alexander Major
  • COMPULSION by Eddy Hewitt
  • Confluence by Amy Jacobowitz and Anna Rau
  • Friendless by Eve Patzlaff
  • Get Well Soon by Michael Deigh
  • Gray by Gallagher Justice
  • Green & Grey by Tamika R. Guishard
  • Harley by Andy Lyberopoulos
  • Interloper by Etienne LaFrance
  • Just One Look by Deborah Goodwin
  • L.A. Blue by Jon Davis
  • LAWLESS by JD Wallace and Jennifer Donohue
  • Maggie Noir by Elisa Donovan
  • Making Friends with Strangers by Davis Benz
  • MOTOR CITY by Marcos Efron
  • Our Own Devices by Joel Donovan and Bailey Donovan
  • Queer Bro by John Bryant
  • Shadow Cove by Tracy Mason
  • Slush by Tyler Burke
  • Storm by Kristy Thomas
  • Sylla’s Story by Steven Keith Bogart
  • The 99 Club by Michael Caggiano
  • The Clever Girl by David. Carren
  • The Ghost Machine by Mark Morris and Jeff Whitehead
  • The Happiest Place… by Jon Davis
  • The Industrialist by Vikas Bandhu
  • The Panhandle by Matt Lowerre
  • The Procession by Zach Throne
  • The Stoker Society by Alex Paulk
  • Wickenburg by Sherry Lamoreaux
  • Wilderness by Michael Greenwald
  • YAKIMA by Aaron Craven

Stay tuned for the upcoming announcements of the winners by subscribing to our newsletter and following our Instagram, Twitter, and Facebook pages.